ההבדל בין פרגולה לגזיבו

פרגולה וגזיבו הם שני מבנים חיצוניים שיכולים להציע צל ומחסה מפני שמש וגשם בחצר האחורית שלכם. אבל איזה מהם הכי מתאים לכם?

כשמדובר במבנים חיצוניים לשיפור החצר האחורית שלכם, יש לכם שפע של אפשרויות שמגיעות עם יתרונות ייחודיים כמו גם אווירות מובחנות. מכיוון שלסביבתנו הפיזית יש השפעה רבה על רווחתנו הנפשית והרגשית, חשוב שתשקלו לא רק את הפרקטיות של שטח החצר האחורית, אלא גם את המראה האסתטי של התוספת שאתם מתכננים לבנות.

 

אם אתם מחפשים מעט צל והגנה מפני מזג אוויר סוער כדי שתוכלו ליהנות מהחצר האחורית שלכם בכל תנאי, חיפוש מהיר באינטרנט עשוי להוביל אתכם לפרגולה או גזיבו, אך חשוב לדעת כי מונחים אלה אינם ניתנים להחלפה. לפני שתברחו כדי לחפש אחר כיוונים לבניית גזיבו, תרצו להבין את ההבדל בין שני המבנים הללו – במיוחד מכיוון שייתכן שמדובר בפרגולה (ולא בגזיבו) שאתם בעצם רוצים! המומחים של סולריס ריכזו עבורכם את המידע.

מהו גזיבו?

מבחינה היסטורית, המבנים האלה קיימים הרבה יותר זמן בהשוואה לפרגולות אלומיניום. הגזיבו, שנמצא בתכניות גינה במצרים החל משנת 1400 לפני הספירה, היה מקום מפואר לטרקלין שהשקיף על נוף מדהים.

 

מבחינה מבנית, גזיבו מגיע לרוב בצורת מצולע בעל שישה או שמונה צדדים. צדדים אלה עשויים להיות פתוחים לגמרי לאוויר, כוללים חצי קיר או מעקה, או בעלי קירות שלמים מסביב עם חלונות גדולים לתצפית. למבנים אלה יש גג הדומה לזה של בית (רק בקנה מידה קטן יותר) ולעתים קרובות הם בנויים בסגנון המחקה או מחמיא לבית שהם מלווים. בהתאם לבסיס, לעתים קרובות יש להם גם רצפה המורמת מעל פני הקרקע כדי להציע נקודת תצפית טובה יותר ולהבטיח שהמשטח יישאר יבש גם בעת גשמים כבדים או ממושכים.

מהי פרגולה?

כפי שצוין לעיל, פרגולה היא מונח מודרני בהרבה בהשוואה לגזיבו. מבחינה מבנית, הפרגולות הרבה פחות עמוסות והרבה יותר אלגנטיות בהשוואה לגזיבו. ייתכן שיש להן גג מלא או נשלף אם מטרתן היא בעיקר צל, אך פרגולות רבות מציעות רק צל חלקי עם קורות שמונחות במרווחים על פני החלק העליון. לפרגולות נטולות גג, צמחים או גפנים הגדלים על הקורות או נתלים מהם עשויים לשפר את הצל, אם המטרה היא אווירה חובקת אסתטיקה טבעית.

 

אתם יכולים לבנות פרגולה מאלומיניום על הדק או הפטיו הקיים שלכם, כאשר עמודי הפרגולה מתיישבים ישירות על הקרקע או על בטון. אם מוסיפים קירות, הם מינימליסטיים. בדומה לכך, הקירות עשויים להיות גם מסכי הצללה כדי לאפשר פחות או יותר אור כרצונכם.

 

בעידן המודרני הזה, המראה והתחושה של פרגולה באים כדי להוסיף לאווירה של האדריכלות המודרנית. הפרגולה פונה לבעלי הטעם המינימליסטי והערכה ליופי הפשטות, ומתאימה לסגנון של חצר אחורית עכשווית. ממוקמת ליד הבריכה או לאורך הגן או ערוגת הפרחים, פרגולה יכולה להיות נווה המדבר בחצר האחורית שלכם.

 

פרגולות מיוצרות מחומרים שונים (ויניל לעומת עץ מול פרגולות אלומיניום). כשאתם מקבלים את ההחלטה מאיזה חומר אתם רוצים שהפרגולה שלכם תהיה עשויה, כדאי לכם לשקול את החלל החיצוני הנוכחי שלכם.

גזיבו מול פרגולה

אז, מה אתם רוצים בחצר האחורית שלכם – פרגולה או גזיבו?

 

בסופו של דבר, ההבחנה בין פרגולה לגזיבו היא בחירה אישית. שני המבנים מציעים צל ומחסה עבורכם כדי למקסם את זמנכם בחצר האחורית, ושניהם עלולים לעמוד בדרישות הפרקטיות שלכם עבור שטח החצר החדשה. כשאתם שוקלים את האסתטיקה והאנרגיה שאתם רוצים להכניס לחצר הבית שלכם עם המהפך הביתי הזה, עדיף לכם לקחת את הזמן כדי לעשות את הבחירה בסביבה שעליה היא תשפיע ישירות.

 

במידת האפשר, הקדישו זמן לישיבה בחצר שלכם ודמיינו כיצד היא תיראה כאשר הפרויקט יסתיים. קחו בחשבון את חום השמש צל או את הגשם. במסגרת שלכם, מה יהיה סדר העדיפויות המעשי שלכם?

 

שקלו אם אתם רוצים להתפעל מהפרטים והשכבות המעוטרות של מקדש החצר האחורית שלכם, או שאתם מעדיפים מבנה שכמעט נמס ברקע. היכן אתם יכולים לדמיין את עצמכם נרגעים ומשחררים מתח?

 

לא משנה מה תבחרו, גזיבו או פרגולה, הקפידו ליצור את החצר האחורית שעונה על הצרכים הפרקטיים והאסתטיים שלכם.